babic vino domace

Proizvođač vrhunskih
maslina i vinove loze

400+

stabala maslina

7000+

trsova

S više od 400 stabala maslina na našem imanju, u mogućnosti smo proizvesti ograničene količine našeg maslinovog ulja, osiguravajući da je svaka boca svježa i najviše kvalitete.

Nakon njegovanja preko 7000 trsova, naše vino prolazi kroz pažljivo odležavanje i pripremu za punjenje u boce, uključujući preciznu filtraciju i bistrenje za bistrinu i čistoću.

Tradicionalna poljoprivreda u primoštenu: vlačice i tirade

U Primoštenu se krčenjem plodne crljenice stvarala mreža malih kaseta, zvanih vlačice, omeđenih niskim suhozidnim gomilama.

Krčeći tlo, plodnu crljenicu, stvarala se mreža vrlo malih kaseta, u Primoštenu nazvanim vlačica. Vlačice su omeđene niskim suhozidnim gomilama.

Niz kaseta pravocrtno izvedenih okomito na morsku obalu, Primoštenci nazivaju tirade. Posložene jedna uz drugu, tirade čine mrežu vlačica koje su prilagođene obalnoj crti samog područja.

primosten kasete vinograd

Organske i održive prakse

Berba grožđa

Početni korak u proizvodnji vina, berba grožđa, ključni je za proizvodnju vina, budući da je grožđe jedino voće koje pouzdano osigurava potrebnu razinu šećera za očuvanje alkohola. Uz šećer, konzistenciji vina pridonose tanini, esteri i kiseline, što naglašava važnost berbe grožđa u fiziološkoj zrelosti. Ova odluka često uključuje spoj znanstvene analize i tradicionalnog kušanja, uz doprinos vanjskih konzultanata, upravitelja vinograda i vlasnika. Tehnike berbe razlikuju se između mehaničkih i ručnih metoda, a neke vinarije preferiraju potonje kako bi izbjegle moguće štete na grožđu, vinovoj lozi i tlu uzrokovane mehaničkim berbačima. Proces berbe obično počinje krajem rujna za bijelo grožđe i početkom listopada za crvene sorte.

Uklanjanje peteljke

U vinarstvu grožđe prolazi proces poznat kao skidanje peteljki, gdje se odvaja od ostatka grozda kako bi se uklonili gorki okusi i arome koje stabljike i lišće mogu dati tijekom maceracije. Dok kod bijelih sorti vina ostavljanje peteljki netaknutima može pomoći u prešanju, osiguravajući učinkovito vađenje mošta, kod proizvodnje crnih vina uklanjanje peteljki je standardni postupak nakon dolaska u prešu. Uklanjanje peteljki pomaže u izbjegavanju adstrigentnih spojeva i zeljastih okusa u moštu koji fermentira. Obično nakon uklanjanja peteljki slijedi prešanje u proizvodnji crnog vina.

proizvodnja vina opg primosten branko marinov
1.

Berba

Nakon njegovanja preko 7000 trsova, naše vino prolazi kroz pažljivo odležavanje i pripremu za punjenje u boce, uključujući preciznu filtraciju i bistrenje.

2.

Kvaliteta

Svaka je boca napunjena precizno, što odražava našu predanost kvaliteti. U ograničenim količinama proizvedenim, svaki detalj je pažljivo ispitan.

3.

Tradicija

Konačno, buteljirano vino je spremno za uživanje, predstavljajući vrhunac našeg majstorstva. S predanošću, nudimo pomno izrađena vina.

Tradicionalne preše

Metode proizvodnje

U OPG-u Branko Marinov drobljenje vršimo ručno, koristeći tradicionalne preše, što je ključni korak u proizvodnji vina. Iako postoje mehaničke preše, naša privrženost ručnim metodama, koje podsjećaju na ples berbe, ima povijesni značaj, pretvarajući grožđe u mošt. Ovaj ručni pristup osigurava brižljivo obraćanje pažnje na detalje i povezanost s tradicijom. Nakon usitnjavanja, mošt prirodno fermentira unutar 6-12 sati, uz pomoć okolnih divljih kvasaca, iako se neke vinarije mogu odlučiti za kontroliranu fermentaciju s određenim sojevima kvasca radi konzistencije. Bilo da se proizvodi crno ili bijelo vino, ova početna faza ostaje temeljna, diktira karakter i kvalitetu konačnog proizvoda.

Fermentacija ili maceracija

Tijekom fermentacije, koja obično traje od deset dana do mjesec dana, šećer se pretvara u alkohol, što rezultira suhim vinom. Trajanje fermentacije varira, a razine alkohola se razlikuju ovisno o početnom sadržaju šećera u moštu. U našem slučaju bijelo vino obično doseže oko 11%, babić oko 12,8%, dok barrique babić može i preko 13%. S druge strane, desertna vina obično imaju više od 15% alkohola kako bi postigla željenu slatkoću.

Malolaktična fermentacija

Nakon početnih faza proizvodnje vina, vino prolazi malolaktičnu fermentaciju (MLF), pretvarajući jabučnu kiselinu u mliječnu kiselinu, smanjujući kiselost i poboljšavajući okus. MLF ublažava kiselost, obogaćuje aromu i poboljšava kvalitetu vina. Mliječne bakterije olakšavaju razgradnju jabučne kiseline, sintetizirajući hlapljive spojeve. Kontrolirano upravljanje MLF-om ključno je za pozitivne rezultate vina. Raširena uporaba MLF-a u crnom vinu u suprotnosti je s njegovom primjenom u proizvodnji bijelog vina o kojoj se raspravlja. Bijela vina povijesno visoke kiselosti sada preferiraju umjerene razine, što utječe na tehnike proizvodnje vina u hladnijim regijama.

vino domace opg branko marinov priomosten
Premium kvaliteta

Naše sorte grožđa

Babić

Tradicionalno uzgajan u terasastim primoštenskim vinogradima, Babić se može pohvaliti bogatom poviješću koja seže u antičko doba. Obećava proizvodnju iznimnih vina karakteriziranih jedinstvenim i zamršenim terroirom. Kameni zidovi koji se provlače kroz strmi apelativ Bucavac, kaskadno se spuštajući prema bistrom Jadranskom moru, stvaraju očaravajuću „kamenu čipku“ u zagrljaju vinove loze. Ovi slikoviti vinogradi predstavljaju pravi rad iz ljubavi. Podrijetlom iz hrvatske regije Dalmacije, grožđe Babić poznato je po svojim malim bobicama s debelom kožicom, koje uspijevaju u posebnom terroiru regije.

Podrijetlom iz tog područja, Babić daje vino koje je slavljeno zbog svog bogatstva i kompleksnosti. S aromama crvenog voća i suptilnim zemljanim tonovima, nudi divan okus tamnog voća i mediteranskog bilja. Njegova uravnotežena kiselost i podložni tanini čine osvježavajući završetak. Babić se izvrsno slaže s dalmatinskom kuhinjom, što ga čini omiljenim među vinskim entuzijastima diljem svijeta. Njegovo nedavno međunarodno priznanje i ograničena proizvodnja učvrstili su njegov status traženog kolekcionarskog predmeta, zaokupljajući interes poznavatelja i investitora.

Maraština

Maraština, koja se uzgaja diljem Mediterana i duž većeg dijela hrvatske obale, poznata je pod raznim imenima poput Rukatac, Krizol, Visana i Malvasia del Chianti. Iako nije autohtona u Hrvatskoj, uspijeva u povoljnim uvjetima regije i dijeli genetske sličnosti s drugim sortama. Uz vinograde koji se uglavnom nalaze u južnim regijama kao što su Hvar, Korčula, poluotok Pelješac i Konavle, grožđe Maraštine kasno sazrijeva, nudeći visok sadržaj šećera na suncem okupanim lokacijama. Njegove prepoznatljive mirisne i voćne karakteristike, s notama marelice i breskve, daju zlatno-žuto vino pune teksture s notama vanilije. Uživa se malo ohlađena, Maraština se savršeno sljubljuje s plodovima mora, slanim inćunima, raznim rižotima i kozjim sirom. Poznata po desertnim slamnatim vinima poput prošeka, vina Maraština proizvode vinari diljem Hrvatske pod imenima poput Rukatac i Maraština, a svako nudi jedinstvene izraze ove svestrane sorte grožđa.

Shiraz

Shiraz, globalno priznata sorta crnog grožđa, koja se u regijama Starog svijeta naziva i Syrah, osobito uspijeva u sjevernoj Rhône u Francuskoj. Dolina Barossa u Južnoj Australiji može se pohvaliti nekima od najstarijih svjetskih vinograda Shiraza, poznatih po proizvodnji visokokvalitetnih vina karakteriziranih bogatim, koncentriranim okusima tamnog voća, nijansama hrasta i visokim udjelom alkohola. Slično Cabernet Sauvignonu, grožđe Shiraz ima male bobice s debelom korom, koje vinima daju duboke ljubičaste nijanse i čvrste tanine. Tipično punog tijela s umjerenom kiselošću, vina iz Shiraza nude složen okus, u rasponu od intenzivnog crnog voća do nijansiranih naznaka kože i duhana. Razlika između starog svijeta i novog svijeta Shiraz/Syrah nadilazi nomenklaturu, prikazujući stilske varijacije; dok Syrah teži zemljanim profilima, Shiraz naginje voćnim karakteristikama. U regijama poput Južne Afrike i Čilea, vinari se mogu odlučiti za ime Syrah umjesto Shiraza, što rezultira vinima s različitim izrazima u usporedbi s onima iz klime Starog svijeta. Shiraz se izuzetno dobro slaže s izdašnim jelima poput odreska, pečene govedine, dimljenih prsa i odležanih sireva, zahvaljujući svojoj dubini i težini. Naime, australski Shiraz nadopunjuje jela s roštilja, povećavajući užitak u mesu s roštilja svojim snažnim okusima.

Vrlo smo oprezni u procesu proizvodnje našeg maslinovog ulja

Pod našim obiteljskim poljoprivrednim obrtom (OPG) poslujemo od 2018. godine posvećeni proizvodnji kvalitetnih maslina i vinove loze koji odražavaju našu predanost tradiciji i izvrsnosti. Međutim, naše putovanje nije započelo 2018. Generacijama smo posvećeni stvaranju finog maslinovog ulja i vina, a svaka boca nosi esenciju naše baštine i bogatstvo naše zemlje.

Organska proizvodnja

Ključ su zrele, zdrave masline. Ranija berba nije idealna jer se time dobivaju ulja s nedostatkom masnih kiselina poput oleinske kiseline, vitalne za nutritivnu vrijednost i klasifikaciju ulja. Naša obitelj bere masline krajem listopada za vrhunske, zrele plodove, osiguravajući izuzetno ekstra djevičansko maslinovo ulje. Moderna obrada uključuje čišćenje, pranje, drobljenje, prešanje i odvajanje u naprednim postrojenjima. Samo zdrave, svježe ubrane masline dolaze u mlin, gdje se čiste, drobe i odvajaju kako bi se dobilo ulje postupkom hladnog prešanja. Tradicionalni mlinovi na kamen nisu mogli spriječiti kontaminaciju. Jednom prešano ulje se odmah skladišti u spremnike radi održavanja svježine, daleko od kisika, na temperaturama od 15°C do 20°C dok ne dođe do potrošača.

Od naše farme do vašeg stola

S više od 400 stabala maslina na našem imanju, u mogućnosti smo proizvesti ograničene količine našeg maslinovog ulja, osiguravajući da je svaka boca svježa i najviše kvalitete. Više od 100 naših stabala maslina staro je više od 230 godina, utjelovljujući generacije tradicije i brige. Ponosimo se isporukom čiste esencije naše zemlje, izravno s naše farme na vaš stol. Svaka serija prolazi detaljnu analizu i testiranje kako bi se zajamčila njezina izvrsnost. Naša predanost kvaliteti proteže se na svaki korak procesa, od pažljive berbe do trenutka kada ulje ulijemo u boce prije nego ono stigne na naš štand.

opg primosten maslina